2019 Winners

Junior Achievement Award: Austin Janek

Lecturer of the Year: Dani DaOrtiz

Parlor Magician of the Year: Chris Capehart

Close-Up Magician of the Year: Asi Wind

Stage Magician of the Year: Lucy Darling

Performing Fellowship: Raymond Crowe

Special Fellowship: Lisa Menna

Special Fellowship: Alan Zagorsky

Creative Fellowship: Angelo Carbone

Literary/Media Fellowship: Laura Avilés Ruda

Magician of the Year: Derren Brown

Devant Award Presented by The Magic Circle to The Larsen Family

Magician of the Year

 

Year

Winner(s)

2018

David Blaine (Declined)

2017

David Williamson

2016

Derek DelGaudio

2015

Karim Bibs

2014

Ahmed Adel (Dexter)

2013

Yo Ho-Jin

2012

Penn & Teller

2011

Lu Chen

2010

Topas

2009

Ed Alonzo

2008

Guy Hollingworth

2007

Derren Brown

2006

Cyrtil Takayama

2005

Criss Angel

2004

Darren Romeo

2003

Mac King

2002

David Blaine

2001

Rick Thomas

2000

Joaquin Ayala

1999

Silvan

1998

Luis de Matos

1997

Mark Kalin & Jinger

1996

Ricky Jay

1995

Penn & Teller

1994

The Pendragons

1993

Jeff McBride

1992

Juan Tamariz

1991

Lance Burton

1990

Silvan

1989

Princess Tenko

1988

Walaa (Wello)

1987

The Pendragons

1986

David Copperfield

1985

Lance Burton

1984

Harry Blackston Jr.

1983

Siegfried & Roy

1982

Paul Daniels

1981

Richiardi Jr.

1980

Cesareo Pelaez (Marco the Magi)

1979

David Copperfield

1978

Harry Blackstone Jr.

1977

Norm Nielsen

1976

Doug Henning

1975

Siegfried & Roy

1974

Mark Wilson

1973

Shimada

1972

Mark Wilson

1971

Ron Wilson

1970

Albert Goshman

1968

Dai Vernon

 

 

Stage Magician of the Year

Year

Winner(s)

2018

Steve Valentine

2017

Shoot Ogawa

2016

Tommy Ten and Amilie van Tass

2015

Shoot Ogawa

2014

Pop Haydn

2013

Mike Caveney

2012

Rob Zabrecky

2011

Rob Zabrecky

2010

Dana Daniels

2009

Jeff Hobson

2008

Kevin James

2007

Dana Daniels

2006

Mike Caveney

2005

Danny Cole

2004

Danny Cole

2003

Kevin James

2002

James Dimmare

2001

John Carney

2000

Ed Alonzo

1999

Ed Alonzo

1998

John Carney

1997

Jason Byrne

1996

Jason Byrne

1995

Falkenstein & Willard

1994

Tina Lenert

1993

Christopher Hart

1992

Falkenstein & Willard

1991

Christopher Hart

1990

Amos Levkovitch

1989

Amos Levkovitch

1988

James Dimmare & Lisa

1987

Jonathan Neal Brown & Liane

1986

The Pendragons

1985

The Pendragons

1984

Jonathan Neal Brown

1983

Lance Burton

1982

Goldfinger & Dove

1981

Tomsoni and Company

1980

Harry and Leslie Anderson

1979

Whit Haydn

1978

Goldfinger & Dove

1977

Peter Pitt

1976

Johnny Thompson

1975

Shimada

1974

Eric Lewis

1973

Shimada

1972

Shimada

1971

Glenn Falkenstein

1970

Don Lawton

1969

Jim Carazini

Eric Lewis

Norm Nielsen

1968

John Daniel

 

 

Close-up Magician of the Year

 

 

Year

Winner(s)

2018

Brian Gilils

2017

Richard Turner

2016

Mike Pisciotta

2015

Mike Pisciotta

2014

Richard Turner

2013

Bill Goodwin

2012

Derek DelGuadio

2011

Derek DelGuadio

2010

Suzanne

2009

Doc Eason

2008

Doc Eason

2007

Paul Green

2006

Jon Armstrong

2005

Shoot Ogawa

2004

Whit Haydn

2003

Whit Haydn

2002

Shoot Ogawa

2001

Steve Valentine

2000

Lennart Green

1999

Steve Valentine

1998

Eugene Burger

1997

Eugene Burger

1996

Martin Nash

1995

Paul Gertner

1994

Paul Gertner

1993

René Lavand

1992

Tony Giorgio

1991

Martin Nash

1990

Dave Williamson

1989

Dave Williamson

1988

John Carney

1987

Johnny Ace Palmer

1986

Johnny Ace Palmer

1985

Earl Nelson

1984

John Carney

1983

Michael Ammar

1982

Bob Jardine

1981

Michael Ammar

1980

Daryl

1979

Daryl

1978

Earl Nelson

1977

David Roth

1976

Jules Lenier

1975

Bruce Cervon

1974

Albert Goshman

1973

Mike Skinner

1972

Bruce Cervon

1971

Ron Wilson

1970

Mike Skinner

1969

Johnny Platt

1968

Albert Goshman

 

 

Visiting Magician of the Year

 

 

Year

Winner(s)

1982

Ger Copper

1981

Lance Burton

1980

Terry Seabrooke

1979

Petrick & Mia

1978

Frances Willard

1977

Ger Copper

1976

Billy McComb

1975

Martin Lewis

1974

David Roth

1973

Francis Carlyle

1972

Topper Martyn

1971

Shimada & Deanna

1970

Geoffrey Buckingham

1969

The Niberco Brothers

 

 

Parlour Magician of the Year

 

 

Year

Winner(s)

2018

Mike Pisciotta

2017

Johnny Ace Palmer

2016

Handsome Jack

2015

Rob Zabrecky

2014

Rob Zabrecky

2013

Johnny Ace Palmer

2012

Hélder Guimarães

2011

Hélder Guimarães

2010

Andrew Goldenhersh

2009

Andrew Goldenhersh

2008

Shoot Ogawa

2007

Shoot Ogawa

2006

Jason Alexander

2005

Michael Finney

2004

Dana Daniels

2003

Dana Daniels

2002

Whit Haydn

2001

Martin Lewis

2000

Martin Lewis

1999

Aldo Colombini

1998

Aldo Colombini

1997

TC Tahoe

1996

TC Tahoe

1995

Whit Haydn

1994

David Williamson

1993

Chuck Fayne

1992

Chuck Fayne

1991

John Carney

1990

Michael Ammar

1989

John Carney

1988

Kevin James

1987

Daryl

1986

Daryl

1985

Michael Ammar

1984

Tom Ogden

1983

Tom Ogden

 

 

Lecturer Magician of the Year

 

 

Year

Winner(s)

2018

Rob Zabrecky

2017

John Carney

2016

Rob Zabrecky

2015

Doc Eason

2014

Steve Valentine

2013

Steve Valentine

2012

Harry Anderson

2011

Howard Hamburg

2010

David Regal

2009

Doc Eason

2008

Jeff McBride

2007

Martin Lewis

2006

The Flicking Fingers

2005

Martin Lewis

2004

Bob Sheets

2003

Aldo Colombini

2002

Paul Green

2001

David Regal

2000

Aldo Colombini

1999

Johnny Ace Palmer

1998

Peter Pitt

1997

Tom Mullica

1996

David Roth

1995

Johnny Ace Palmer

1994

Paul Gertner

1993

David Williamson

1992

Daryl

1991

John Carney

1990

David Williamson

1989

Dale Salwak

1988

Daryl

1987

Chuck Fayne

1986

Gaëtan Bloom

1985

Eugene Burger

1984

Eugene Burger

1983

Michael Ammar

1982

Michael Ammar

1981

Albert Goshman

1980

Karrell Fox

1979

Max Maven

1978

Jerry Andrus

1977

Pat Culliton

1976

Sid Lorraine

1975

Milbourne Christopher

1974

Ali Bongo

1973

Clarke Crandall

1972

Lou Derman

1971

Bob Eads

1970

Bruce Cervon

1969

Clarke Crandall

1968

Dick Zimmerman

 

 

Lifetime Achievement Fellowship

 

 

Year

Winner(s)

2017

Shimada

2016

George Schindler

2015

Ton Onosaka

2014

Walter Blaney

2013

Ray Goulet

2012

Alan Shaxon

2011

James Randi

2010

John Daniel

2009

Chuck Jones

2008

Bob Fitch

2007

Al Cohen

2006

Carl Ballantine

2005

Martin Gardner

2004

Irene Larsen

2003

Al Cohen

Christian Fechner

2002

Les Smith

2001

Tihany

2000

Stan Kramien

1999

John Gaughan

1998

Bev Bereron

1997

Alex Elmsley

1996

Billy McComb

1995

Alan Wakeling

1994

John Fisher

1993

Charles Reynolds

1992

Ron Wilson

1991

Edwin Hooper

1990

Jack McMillan

1989

John Booth

1988

Frances Ireland Marshall

1987

Milt Larsen

1986

Don Lawton

1985

William W. Larsen Jr.

 

 

Creative Fellowship

 

 

Year

Winner(s)

2017

Chris Kenner

2016

Sebastien Clergue

2015

Tom Stone

2014

Mark Setteducati

2013

David Regal

2012

Paul Kieve

2011

Lubor Fiedler

2010

Dean Dill

2009

Michael Weber

2008

Pierre Mayer

2007

Steve Dushek

2006

Paul Harris

2005

Eberhard Riese

2004

Kevin James

2003

Georges Proust

2002

Nick Trost

2001

Pavel

2000

Ted Lasley

1999

Gaëtan Bloom

1998

David Roth

1997

Max Maven

1996

John Kennedy

1995

Finn Jon

1994

Larry Jennings

1993

Patrick Page

1992

Herb Zarrow

1991

Don Wayne

1990

Jim Steinmeyer

1989

Dick Zimmerman

1988

Tenyo

1987

Jerry Andrus

1986

Gil Leaney

1985

Sam Berland

1984

Karrell Fox

1983

John Gaughan

1982

Ross Bertram

Jack Chanin

1981

Stewart James

1980

Ken Brooke

Brother John Hamman

1979

Ali Bongo

1978

Edmund Spreer

Robert Stull

1977

Charles Reynolds

1976

Paul Curry

1975

Alan Wakeling

U.F. Grant

 

 

Special Fellowship

 

 

Year

Winner(s)

2017

Ken Klosterman

Tony DeLap

Peter Lane

2016

Edwin A. Dawes

Franz Harary

2014

Avner Eisenberg

2013

Robert Neale

Joanie Spina

2012

EMC Producers (Luis de Matos, David Britland, Marco Tempest)

Carl Williams

2010

Jules Fisher

2009

Steve Forte

2008

Eric Eswin

2007

The Amazing Johnathan

2006

Leo Behnke

2005

Rich Bloch

Dale Hindman

Lew Horwitz

2004

Mark Nelson

2003

Manfred Thumm

2002

Rick Heath

Louis St. Pierre Jr.

2001

John Kasnetsis

2000

David Berglas

Diana Zimmerman

1999

Martin Breese

1998

Jules Lenier

1997

Roy Walton

Señor Wences

1996

Joe Stevens

1995

Lynette Chappell

Litzka Raymond Gibson

John Salisse

1994

Ton Onosaka

1992

Irene Larsen

1991

Marshall Brodien

1990

Charles Schulz

1989

John Fisher

1988

Tom Bradley

Homer Hudson

1987

Bob Barker

Jim Ravel

1986

Stan Kramien

James Randi

Harry Stanley

1984

Marie Marshall

Shigeo Takagi

Orson Welles

1983

Robert Albo

Irving Desfor

1982

Leon & Teddy Leon

1981

Moi-Yo Miller

1980

Geraldine Larsen Jaffe

Jane Thurston Shepard

1979

Burling Hull

Len Vintus

1978

Lloyd E. Jones

1977

Loring Campbell

1973

Johnny Giordmaine

1972

Carl Ballantine

Marion Chavez

Dunninger

1971

Faucett Ross

1970

Tenkai

1969

Goodliffe

Charlie Miller

Ed Sullivan

1968

Carl Owen

 

 

Junior Award Merit

 

 

Year

Winner(s)

2014

Sean Self

2000

Scott Berry

1996

Jason Neistadt

 

 

Award of Merit

 

 

Year

Winner(s)

2016

Bill Smith

Milt Larsen

2015

Erika Larsen

2014

Randy Pitchford

Alan Watson

2013

Neil Patrick Harris

2012

Najee Williams

2011

Ira Goldstein

Los Angeles Fire Department

Skirball Cultural Center

2010

William Scott Anderson

2007

Rich Cowley

Paul Gross

2006

Alan Rosson

2004

David McKenzie

2003

Aldo Colombini

2002

Scott Smith

2001

The Amazing Johnathan

Gary Frank

Terry Hill

Francis B. Martineau

David Thorsen

2000

Jean Boyle

Ray Forgette

Clark James

Carol Marie

Mark Nelson

Scott Tokar

John Zweers

1999

George Juarez

Mystina

James G. Williams

Fred & Wanda Wood

1998

Gordon Beam

Donna Chapman

Mike Elkan

Michael Flint

Joe Hoffman

Ron Jackson

Mike Lacey

Robert Parker

1997

Bob Busch

Joan Lawton

Rick Marcelli

1996

Bill Bowers

Arnold Brema

Mindy Edberg

Triny Peller

John Zweers

1995

The Dream Team (Gary Ouellet, Gary Pudney, Bob Jaffe)

1994

Egil Berg

Luis de Matos

Merv Griffin

1993

Dick Foster

1992

Stan Allen

Sandy Edberg

1990

Dale Salwak

1989

James Starr

1988

Mike Elkan

Margaret Hennessy

Hugh Rappaport

1987

Robert Dorian

Benjamin Garth

Ray Pierce

1986

Lynette Chappell

John Kasnetsis

Jeff Semel

Richard M. Sherman

1985

Mark Nelson

Jim Steinmeyer

Dick Zimmerman

1984

Bill Cosko

Ton Onosaka

Joe Stevens

Manfred Thumm

1983

Fred Anderson

Eric Elkaim

John Fisher

1982

Robert & Elaine Lund

Peter Pit

Jamal Rofeh

1981

Paul Daniels

Liberace

1980

The John Davidson Show

Christian Fechner

Sammy McKay

Diana Zimmerman

1979

Robert Albo

Ernie Evans

Ken & Roberta Griffin

Dale Harney

Don Wayne

1978

Dick Cavett

Dick Clark

Armand Grant

Ted Salter

1977

Ralph Edwards

Pat Hennessy Jr.

Peter Kersten

1976

Jerry Blount

Century III Programs, Inc. (Jack Rhodes, Wendell Wilks, Stanley Dorfman)

David Copperfield

Lewis P. Horwitz

1975

Shirley Carroll

Johnny Carson

Danny Dew

Doug Henning

1974

Ken Brooke

The Magic Circle

Henk Vermeyden

James G. Williams

1973

Bob Barker

Bill Bixby

1972

Bob McAllister

1971

George Boston

Siegfried & Roy

1970

Lou Derman

John Gaughan

Bill Groom

Mattel Corporation

Peter Pitt

John Shrum

Eleanor St. Germain

Stage Magician of the Year

Year

Winner(s)

2018

Steve Valentine

2017

Shoot Ogawa

2016

Tommy Ten and Amilie van Tass

2015

Shoot Ogawa

2014

Pop Haydn

2013

Mike Caveney

2012

Rob Zabrecky

2011

Rob Zabrecky

2010

Dana Daniels

2009

Jeff Hobson

2008

Kevin James

2007

Dana Daniels

2006

Mike Caveney

2005

Danny Cole

2004

Danny Cole

2003

Kevin James

2002

James Dimmare

2001

John Carney

2000

Ed Alonzo

1999

Ed Alonzo

1998

John Carney

1997

Jason Byrne

1996

Jason Byrne

1995

Falkenstein & Willard

1994

Tina Lenert

1993

Christopher Hart

1992

Falkenstein & Willard

1991

Christopher Hart

1990

Amos Levkovitch

1989

Amos Levkovitch

1988

James Dimmare & Lisa

1987

Jonathan Neal Brown & Liane

1986

The Pendragons

1985

The Pendragons

1984

Jonathan Neal Brown

1983

Lance Burton

1982

Goldfinger & Dove

1981

Tomsoni and Company

1980

Harry and Leslie Anderson

1979

Whit Haydn

1978

Goldfinger & Dove

1977

Peter Pitt

1976

Johnny Thompson

1975

Shimada

1974

Eric Lewis

1973

Shimada

1972

Shimada

1971

Glenn Falkenstein

1970

Don Lawton

1969

Jim Carazini

Eric Lewis

Norm Nielsen

1968

John Daniel

 

 

Comedy Magician of the Year

 

 

Year

Winner(s)

2006

Ed Alonzo

2005

Ed Alonzo

2004

Michael Finney

2003

Dana Daniels

 

 

Bar Magician of the Year

 

 

Year

Winner(s)

2005

Whit Haydn

2004

Doc Eason

 

 

Masters Fellowship

 

 

Year

Winner(s)

2017

David Copperfield

2016

Ger Copper

2015

John Gaughan

2014

Silvan

2013

Fantasio

2012

Juan Tamariz

2011

René Lavand

2010

Lance Burton

2009

Norm Nielsen

2008

Dominique

2007

Patrick Page

2006

Paul Potassy

2005

Paul Daniels

2004

David Berglas

2003

Terry Seabrooke

2002

Cesareo Pelaez

2001

Billy McComb

2000

John Booth

1999

Johnny Thompson

1998

Marvyn Roy

1997

The Morettis

1996

Karrell Fox

1995

Borra

1994

Lee Grabel

1993

Harry Blackstone Jr.

1992

Ali Bongo

1991

Siegfried & Roy

1990

Channing Pollock

1989

Peter Warlock

1988

Johnny Calvert

1987

Mark Wilson

1986

Tihany

1985

Murray

1984

Eric Lewis

1983

Maurice Rooklyn

1982

Joe Berg

1981

Jay Marshall

1980

Gene Gordon

1979

MacDonald & Mabel Birch

Fred Kaps

1978

Walter B. Gibson

1977

Werner Dornfield

1976

Les Levante

1975

Robert Harbin

1974

Dunninger

1973

Slydini

1972

Charlie Miller

1971

Jose Frakson

1970

Virgil & Julie

1969

Richard Cardini

1968

Dai Vernon

 

 

Performing Fellowship

 

 

Year

Winner(s)

2018

Bill Malone

2017

Ray Anderson

2016

Luis Piedrahita, Fielding West

2015

Greg Frewin

2014

John Carney

2013

David Kaye

2012

David Williamson

2011

Finn Jon

2010

Franz Harary, Bob White

2009

Pat Thompson, J.C. Wagner

2008

Celeste Evans, Howie Schwarzman

2007

Penn & Teller, Dr. Sawa

2006

Eugene Burger, Chen Kai

2005

Bobby Baxter, Flip Hallema

2004

Magic Christian

2003

Walter “Zaney” Blaney

2002

Harry Lorayne, Alan Shaxon

2001

Earl Nelson, The Pendragons

2000

Richard Ross, Juan Tamariz

1999

Bruce Cervon, Ed & Nancy Keener

1998

Goldfinger & Dove, Martin Nash

1997

René Lavand, Peter Reveen

1996

Michael Skinner, Tommy Wonder

1995

Doug Henning, Jack Kodell

1994

Chuck & Jan Jones

1993

Norm Neilson

1992

Harry Blackstone Jr., Terry Seabrooke

1991

Don Alan

1990

Del Ray

1989

Topper Martyn

1988

Shimada

1987

Milo & Roger

1986

Will Rock, Tom & Liz Tucker, Eddie Tullock

1985

Mardoni & Louise, Johnny Thompson

1984

Carl Ballantine, Bert Easley

1983

Billy McComb, The Morettis

1982

John Calvert

1981

Andre Kole

1980

Suzy Wandas Bennett

1979

Jimmy Grippo

1978

Johnny Platt, Russell Swann

1977

Leon Mandrake, Tihany

1976

Roy Benson, Neil Foster

1975

Channing Pollock

1974

Marvyn & Carol Roy

1973

Maurice Rooklyn

1972

Les Levante

1971

Richiardi Jr.

1970

Kuda Bux

1969

Jose FraksonSlydini

1968

Richard Cardini, Harry Willard

 

 

Literary & Media Fellowship

 

 

Year

Winner(s)

2017

David Ginn

2016

Dr Lori Pieper

2015

Will Houstoun

2014

Dan & Dave Buck

2013

Steve Beam

2012

David Charvet

2011

Roberto Giobbi

2010

Stan Allen

2009

Todd Karr

2008

Louis Falanga

2007

William Kalush

2006

David Goodsell

Phil Willmarth

2005

David Britland

2004

Bart Whaley

2003

Jim Reilly

2002

Sid Fleischman

2001

Jim Steinmeyer

2000

Richard Buffum

1999

Val Andrews

1998

Mike Caveney

1997

Richard Kaufman

1996

Stephen Minch

1995

Robert Orben

1994

Donald Bevan

1993

Jon Racherbaumer

1992

Karrell Fox

1991

Bascom Jones Jr.

1990

Micky Hades

1989

David Price

1988

Robert Albo

Ken de Courcy

1987

Robert Lund

1986

Bill Larsen

Irene Larsen

1985

Karl Fulves

1984

Edwin A. Dawes

1983

Sid Lorraine

1982

Sam H. Sharpe

1981

Gerald Kosky

1980

Harry Lorayne

1979

Glenn Gravatt

1978

John Braun

1977

J. B. Bobo

1976

John Booth

1975

Ed Marlo

1974

Martin Gardner

1973

Eric Lewis

1972

Frances Marshall

1971

Milbourne Christopher

1970

Walter B. Gibson

1969

Peter Warlock

1968

Lewis Ganson

Jack Potter

 

 

Junior Achievement Award

 

 

Year

Winner(s)

2018

Franco Pascali

Fernando Velasco

Rabby Yang

2017

Griffin Barry

Kevin Li

2016

Collins Key

2015

Jesus (Nexxus) Flores

Frankie Foti

Paul Robaia

2014

Mark A. Gibson

2013

John Accardo

Kyle Eschen

Akinobu Mitsui

Hyuma Miyahara

2011

Krystyn Lambert

Tricky Devil

Sean Trinh

2010

Jeff Black

2009

Rmax Goodwin

Aaron Rabkin

2008

Farrah Siegel

2007

Edsel Chiu

Michael Jacobson

2006

Nathan Gibson

2005

Jessica Phillips

2004

Tony Elias

2003

Jonathon Dabach

Matthew Grunwald

Joel Ward

2002

David Stryker

2001

Jason Latimer

2000

Joseph Tran

1999

James Holguin

1998

Danny Cole

Thomas Meier

Bryan Stoops

1997

Wesley Edberg

1996

Matt Marcy

1995

Chris Gongora

1992

Michael J. Battistoni

1990

Steve Barnes

1989

Jason Alexander

Mark Matsumoto

1986

David Doyle

1985

Scott Tokar

1984

Ray Kosby

Danny Scott

1982

Ed Alonzo

Lorenzo Clark

Bill Goodwin

1981

Scott Cervine

Michael Weber

1980

The Magic Company

Mark Van Buren

1979

Mark Kalin

1978

Geoffrey Williams

1977

Robbie Millman

1976

Dirk Arthur

 

 

Special Award of the Year

 

 

Year

Winner(s)

1968

Milt Larsen

 

 

Best Card Magic Book

 

 

Year

Winner(s)

1968

Dai Vernon’s Ultimate Secrets of Card Magic (Lewis Ganson)

 

 

Best Non-Card Magic Book

 

 

Year

Winner(s)

1968

Marconick’s Original Magic (Marconick)

 

 

Best Published or Commercial Card Trick

 

 

Year

Winner(s)

1968

Highland Hop (Ron Wilson)

 

Best Non-Card Commercial Trick

 

 

Year

Winner(s)

1968

Chameleon Knots (Pavel) Dealer of the Year

 

 

1968

Joe Berg

 

Publisher of the Year

 

 

Year

Winner(s)

1968

William W. Larsen Jr.

 

 

Outstanding Contribution to Magic